« Prosinac 2017 »

Knjižnica

Radno vrijeme: ponedjeljak, srijeda i petak od 9 do 15 sati, utorak i četvrtak od 12:30 do 18:30 sati.

Smještaj: prizemlje, sjever

Mrežno mjesto školske knjižnice

• Površina: 160 m2
  • Oprema: u obnovi
  • Broj citateljskih mjesta: 10
  • Broj racunala u školskoj knjižnici: 2
  • Broj racunala s pristupom internetu: 2
  • Veza s internetom: ADSL
  • Program za knjižnicno poslovanje: Metel

PRAVILNIK POSUDBE KNJIŽNICNE GRAĐE KNJIŽNICE III. GIMNAZIJE OSIJEK

1. Svi ucenici i djelatnici škole su clanovi školske knjižnice.
  2. Ucenici se uclanjuju u knjižnicu na pocetku prvog razreda i njeni su clanovi do kraja školovanja u III. gimnaziji Osijek.
  3. Iskaznica se ne posuduje drugima, jer za knjige odgovara vlasnik iskaznice.
  4. Može se posuditi 2 razlicita naslova (knjige, casopis ili AV-grada).
  5. Ne može se posuditi više primjeraka istoga naslova.
  6. Rok posudbe je 14 dana (može se produžiti još 14 dana).
  7. Za vrijeme zimskog i proljetnog odmora ucenika rok posudbe je u trajanju odmora.
  8. Za prekoracenje roka posudbe placa se po danu i po knjizi (ili drugoj vrsti grade) 1,00 kunu.
  9. Referentna zbirka (enciklopedije, leksikoni, atlasi i rjecnici) koristi se u citaonici, a može se iznijeti radi fotokopiranja, uz polog iskaznice ili nekog osobnog dokumenta.
  10. Ako clan izgubi ili jako ošteti posudenu gradu, dužan je nadoknaditi ju istom ili novcem.< Ako clan izgubi ili jako ošteti posudenu gradu, dužan je nadoknaditi ju istom ili novcem.
  11. Sva dugovanja knjižnici moraju se podmiriti do kraja nastave.

Knjižnicni fond

• Knjižni fond: 10835
  • Periodika: 32
  • AV-grada: 436
  • Elektronicka grada: 100

Povijest školske knjižnice

III. gimnazija Osijek počela je djelovati 1. rujna 1992. godine reorganizacijom Centra za usmjereno obrazovanje ˝Braća Ribar˝ Osijek pri čemu nastaju tri gimnazije: I., odnosno opća; II., jezična i III. prirodoslovno-matematička. Odlukom Ministarstva prosvjete i športa sljedeće je godine, zbog veličine knjižničnoga fonda i potrebe za duljim radnim vremenom knjižnice u gimnaziji, odobreno dopunskih deset sati rada pomoćnoga knjižničara na koje se raspoređuju profesori koji su tehnološki višak. Iako je tom odlukom produljeno radno vrijeme, nedostatak joj je što nije omogućeno upošljavanje stručne osobe. Kako se iz godine u godinu mijenja stanje tehnološkoga viška, nekada je to osoba koju treba obučavati za osnovne knjižnične poslove ili nema nikoga. Tako se od 2004. gubi mogućnost cjelodnevnoga rada knjižnice te je ona otvorena u samo jednoj smjeni.