preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Brojač posjeta
Ispis statistike od 8. 10. 2018.

Ukupno: 514234
Danas: 36
Lista linkova je prazna
Novinari

Preko bare, uokolo i natrag: Grad koji nikada ne spava

Marko Husar učenik je 1.e razreda naše škole. Njegovu obitelj i njega krasi pustolovni duh te svaki slobodan trenutak nastoje iskoristiti za stjecanje novih iskustava. Pročitajte putopisno svjedočanstvo kako ih je ta velika želja za nečim novim odvela čak u daleku Ameriku. Danas čitajte o New Yorku - gradu koji nikada ne spava.


Moja obitelj voli putovati. Nakon što smo obišli veći dio Europe, jednostavno smo osjetili potrebu posjetiti drugi kontinent. Odlučili smo da će to biti Sjeverna Amerika. Osmosatni let iz Moskve preveo nas je preko bare - Atlantskog oceana. We touched the ground at JFK poznati je stih iz pjesme Angel of Harlem, grupe U2, koji nas je uveo u našu američku pustolovinu. Sletjeli smo u najveći grad Sjedinjenih Američkih Država – New York City – grad koji baš nikada ne spava!

Kada smo izašli iz Zračne luke John F. Kennedy, nismo mogli vjerovati da se nalazimo u famoznom New Yorku! Kao i svi turisti, filmskim pokretom uhvatili smo žuti taksi koji nas je odvezao do našeg apartmana u Brooklynu. Kako smo ušli, tako smo i izašli iz našeg stana - jer vani nas je čekao taj grad. Ubrzo smo pronašli stanicu podzemne željeznice kojom smo otišli do Times Squarea. Times Square trg je nalik nijednome! Toliko blještavila, toliko svjetla… Odlazak na taj trg zasigurno je nešto neponovljivo. Tu možete sresti popularnog golog kauboja, kao i sve likove iz filmova koje volite, naravno, maskirane. Times Square je divan, ali me ponajviše zaintrigiralo pitanje koliko energije je potrebno kako bi se osvijetlio taj  trg.

Sljedeće jutro krenuli smo u obilazak donjeg dijela Manhattana, gdje se nalazi i Wall Street. Wall Street ostao je u povijesti zapamćen po takozvanom Crnom četvrtku. Naime, 24. listopada 1929. godine došlo je do propasti tržišta vrijednosnih papira što je obilježilo početak Velike gospodarske krize. Burza na Wall Streetu i danas radi, a na ulici se nalazi veliki brončani bik nazvan Charging bull. Bik je bio postavljen protuzakonito usred noći ispod božićne jelke kao dar stanovnicima grada. Danas predstavlja snagu burze, a poznat je i običaj hvatanja bika za određeno muško mjesto.

Daljnjim obilaskom južnog Manhattana naišli smo do najviše zgrade na zapadnoj hemisferi. S 541 m visine One World Trade Center ponosno krasi panoramu grada. One World Trade Center, poznat i kao Freedom Tower, nalazi se na mjestu gdje se dogodio tragičan teroristički napad. Na tome su mjestu stajali dobro znani blizanci. 9/11 Memorial i danas se obilazi s tugom i sjetom. Ogromni, duboki bazeni jedino su što je ostalo od Twin Towersa (blizanaca). Na rubovima bazena ispisana su imena svih žrtava napada tog kobnog dana. Gledajući ta imena, zapitao sam se kako se to moglo dogoditi. Pogledao sam oko sebe, a jedino što sam vidio bili su neboderi koji sežu do ogromnih visina.

Naravno, ne možete otići u New York, a da ne obiđete Central Park. Između nebodera koji dosežu nebesa, nalazi se ovaj zeleni raj prepun jezera, travnjaka, šetnica, mostova i lukova. Park podsjeća stanovnike New Yorka na ljepotu boravka u prirodi. Najbolji način za obilazak ovog parka je biciklom. Gradske bicikle možete iznajmiti u bilo kojoj ulici pored parka, ali ti bicikli nisu primjereni za djecu. Dječji bicikl možete iznajmiti kod privatnika kojih također ima na svakom koraku. U parku se nalaze spomenici Alise u zemlji čudesa, Hansa Christiana Andersena, Balte i mnogih drugih. Vrijedi obići i dvorac Belvedere koji se proslavio animiranim filmom Štrumpfovi, a danas je popularno mjesto za vjenčanja. Volite li rock, sveta dužnost vam je posjetiti Strawberry Fields. Nakon smrti Johna Lennona, koji je živio nedaleko parka, njegova supruga Yoko Ono uredila je ovaj dio parka njemu u čast. Atmosfera na tim Poljima jagoda je divna. Gotovo u svako doba okupljaju se ulični glazbenici  i sviraju Lennonu u čast. Na granici s parkom nalazi se svima dobro poznati Plaza Hotel iz drugog nastavka popularnog božićnog filma Sam u kući. U hotel se može ući, ali ukoliko nemate rezervaciju, nećete otići dalje od predvorja.

Svi smo gledali ili bar čuli za film Noć u muzeju. Radnja filma odvija se u Američkom prirodoslovnom muzeju koji ni pod koju cijenu ne smijete zaobići.  U muzeju možete pronaći velik izbor povijesnih predmeta o kojima ste slušali na satima povijesti. Moj savjet je da odvojite vremena i razgledajte cijeli muzej. Dinosauri, sisavci, stvorenja iz pradavne povijesti, samo su neki od izložaka koje možete vidjeti. Ostaci Lucy, najstariji pronađeni ostaci vezani za ljudsku evoluciju, također se nalaze na tom zadivljujućem mjestu. Muzej, nakon poznatog filma, nudi mogućnost spavanja i noćnog obilaska. U neposrednoj blizini muzeja nalazi se zgrada Dakota u kojoj je živio John Lennon, a ispred koje je i usmrćen.

Jedna od prvih asocijacija na Sjedinjene Američke Države zasigurno je Kip slobode. Zelena teta bila je dar Francuza Amerikancima. Do samog kipa dolazi se trajektom. U posjet je uključen obilazak Liberty Islanda i Ellis Islanda. Moguće je ući i u samu unutrašnjost kipa. Prije terorističkog napada 11. rujna moglo se doći sve do baklje koja se nalazi na 93 m visine. Danas je moguće doći do krune kipa, što se svakako isplati. Ulazak u kip popraćen je brojnim uskim, strmim, zavojitim stepenica nakon kojih vam je potreban kraći odmor. No put vrijedi jer s krune možete vidjeti obrise Manhattana. Pri ulasku u kip potrebno je dati otiske prstiju te je potrebno proći niz sigurnosnih provjera. Budući da je kip iznutra prazan, došli smo do smiješnog zaključka – Sloboda nema mozak!

Ukoliko želite vidjeti kuće u New Yorku, morate otići na Roosevelt Island. Na otok koji se nalazi između Manhattana i Brooklyna vodi uspinjača na koju možete ući svojom metro karticom. Otok je vrlo zanimljiv te ga svakako trebate obići.

Još je jedan otok vrijedan obilaska svakako je Staten Island, na koji možete doći besplatnim trajektom. Staten Island jedan je od najljepših dijelova New Yorka jer nije prenapučen. Zanimljive ulice pune  zgrada iz vremena prvog naseljavanja Sjeverne Amerike protežu se čitavim otokom. Ukoliko dolazite ljeti, svakako vrijedi otići na plažu i okupati se u Atlantskom oceanu, što smo mi, naravno, i učinili.

Iz raznih putopisa saznali smo da ne smijemo propustiti Harlem. Prvi posjet Harlemu bio je sve samo ne i ugodan. Zadržali smo se samo nekoliko minuta, a upravo u tih nekoliko minuta vidjeli smo nasilje na ulicama, uhićenja, prodaju droge na javnim mjestima i još mnogo toga. Bili smo vrlo razočarani Harlemom, ali smo mu odlučili pružiti drugu priliku. Otišli smo u nedjelju jer se tada tamo održavaju gospel mise. Nismo požalili niti u jednom trenutku! Potpuno novi način bogoslužja poprilično nam se svidio. Na početku mise trebali smo upisati državu iz koje dolazimo jer im je običaj pozdraviti sve sudionike. Na samom početku mise svećenik je najavio da imaju posebne goste - iz Hrvatske.  Katedrala se zaorila gromoglasnim pljeskom nama u čast, nakon kojega je započela uvodna pjesma mise. Nakon fantastične mise šetali smo Harlemom – sada smo bili sigurni. U mjesnom restoranu ručali smo jela afričke kuhinje uz živu glazbu. Atmosfera je bila odlična te nam je zaista bilo žao kada smo odlazili iz Harlema. Kasnije smo saznali da u Harlemu postoje takozvane sigurne ulice gdje nećete doživjeti neugodne situacije poput onih koje sam spomenuo.

Bilo bi besmisleno govoriti o New Yorku, a pritom ne spomenuti Empire State Building. Taj američki simbol uzdiže se iznad grada s 443 m visine. Gradnja je započela 1930., a završena je već godinu dana kasnije, što je bio novi rekord za gradnju takvog profila zgrade. Empire State Building bila je najviša zgrada na svijetu gotovo 40 godina, sve do gradnje blizanaca. Nakon ranije spomenutog napada 11. rujna ponovno postaje najvišom zgradom u New Yorku, sve do izgradnje zgrade One World Trade Center. Danas je to peta najviša građevina u Sjedinjenim Američkim Državama. Za  neke je to samo obična, uglata zgrada, ali za mene je postala najljepša građevina koju su moje oči ikada ugledale. Naziv Empire State dolazi od starog, istoimenog naziva za New York, a nakon gradnje taj je prostor bilo toliko teško iznajmiti da su ga nazivali i Empty State Building (empty - prazan). Poseban je doživljaj penjanje na promatračnice koje se nalaze na 86. i 102. katu. Do promatračnica vode dizala brzine i do 366 m/min. Promatračnicu na 86. katu posjetili smo u sumrak. Kada je pao mrak i kada su se upalila sva svjetla, tek tada smo shvatili što znači da je New York grad koji nikada ne spava. Taj će nam pogled zauvijek ostati urezan u sjećanje!

Šećer na kraju našeg obilaska grada koji nikada ne spava bio je odlazak na USS Intrepid. Intrepid je američki nosač zrakoplova iz Drugog svjetskog rata koji je pretvoren u muzej. U tom muzeju možete obići sam brod te naučiti nešto o mornarskom načinu života. Uvjeti života bili su zastrašujući. Zanimljiv je obilazak palube broda na kojoj se nalaze mnogi ratni avioni iz 40-ih i kasnijih godina, među kojima se ističe američki lovac F-14, kao iz kultnog filma Top Gun. Concorde je još jedan od izložaka muzeja koji se tamo nalazi otkad su prizemljeni svi takvi zrakoplovi nakon nesreće u Parizu. Odlazak u podmornicu također je bio zanimljiv, ali su nas iznenadili uvjeti života koji su bili mnogo gori nego na brodu. No, najveći izložak muzeja je NASA-in Space shuttle Enterprise, koji je zaista velik. Muzej je vrlo zanimljiv i, ukoliko se nađete u prilici, ne smijete ga ni slučajno zaobići.

Sve što je lijepo kratko traje, poznata je izreka koja se u našem slučaju pokazala točnom. Obilazak New Yorka prošao je jako brzo, a proživjeli smo zaista jako puno zanimljivih iskustava. Velika jabuka, kako mnogi od milja nazivaju taj grad, oduševila nas je i potvrdila da je zaista riječ o jedinstvenom gradu! Nadam se da ću se opet vratiti na na to fantastično mjesto iz kojega se svakodnevno može učiti. Naša američka avantura time nije završila, zaputili smo se u obilazak prave Amerike. Sljedeća postaja – Chicago…

To be continued…

Marko Husar, 1. e



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Karlo Kobaš   datum: 23. 2. 2017.

Tražilica



e - Dnevnik


Važne informacije

Dragi korisnici internetske stranice III. gimnazije Osijek,

fotografije i videe događanja, obilježavanja, projekte, akcije i aktivnosti u našoj Školi možete pogledati na sljedećim poveznicama:

Facebook III. gimnazije Osijek

Youtube III. gimnazije Osijek

Instagram III. gimnazije Osijek

 



Off topic


Pogledajte, pročitajte!




preskoči na navigaciju