« Srpanj 2024 »

MISLI - JEDI - ŠTEDI

Naša škola uključila se u obilježavanje Svjetskoga dana zaštite okoliša. Učenici trećih razreda, pod mentorstvom profesorice Kristine Ibrahimović, izradili su izložbu koja se bavi ovogodišnjom temom. Bacite pogled na izložbene plakate na hodnicima naše škole, a više o današnjem danu i važnosti očuvanja okoliša pročitajte u nastavku.
Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se svake godine 5. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda koja je održana u Stockholmu još 1972. Na toj Konferenciji usvojen je Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda, tzv. UNEP. Obilježavanje toga dana održava se s namjerom isticanja glavnih globalnih problema kako bi pojedinci, skupine i cjelokupno društvo shvatili svoje uloge u očuvanju i održivom razvoju zajedničkoga dobra, a okoliš uistinu jest zajedničko dobro. To obilježavanje posebno je važno jer zadnjih desetljeća svi osjećamo posljedice klimatskih problema.

Imajući na umu značajnu neravnotežu životnih stilova u svijetu i njihov razarajući utjecaj na okoliš, ovogodišnja tema Dana zaštite okoliša nosi naziv „Misli – Jedi – Štedi“. Isticanjem problematike velike količine neiskorištene i bačene hrane želi se potaknuti ljude na razmišljanje o utjecaju koji proizvodnja i potrošnja hrane imaju na okoliš.
Svatko može pomoći. Donošenje smislenih odluka pri kupovini hrane, ali i dobro upravljanje vlastitom smočnicom, jedan je od načina kako možemo dati vlastiti doprinos. MISLITE prilikom planiranja obroka i kupnje namirnica. Pripremajte i JEDITE dnevne količine hrane koje su dovoljne za vas i vaše ukućane. Na taj način ŠTEDITE ne samo vrijeme, već i novac kojim kupujete namirnice. Sve to radite za vlastito zdravlje, zdravlje svojih najmilijih i zdravlje našega planeta!

objavio: Karlo Kobaš   datum: 5. 6. 2024.