« Srpanj 2024 »

NIKAD DOVOLJNO O LJUDSKIM PRAVIMA!

Nedavno je u našoj školi gostovao Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek gdje su učenicima 2.e razreda i njihovoj razrednici Jasenki Detling predstavio svoje opće djelovanje i neke aktualne aktivnosti. U nastavku vam donosimo tekst iz njihove objave:
,,Danas je Centar za mir, nenasilje i ljudska prava - Osijek gostovao u III. gimnaziji gdje je izvršna direktorica Natalija Havelka održala predavanje o ljudskim pravima, slobodi govora i govoru mržnje, dok su projektne koordinatorice Nina Sauerborn i Lara Bebek predstavile inovativnu HateOut! igru razvijenu u sklopu projekta LEAD-Online (Learn, Engage, Act: Digital Tools to Prevent and Counter Online Hate Speech).

Natalija Havelka je govorila o univerzalnosti, neotuđivosti i nedjeljivosti ljudskih prava, naglašavajući ključne vrijednosti slobode, sigurnosti, solidarnosti i tolerancije kroz različite generacije ljudskih prava. Također je istaknula važnost slobode izražavanja kao temelja demokracije, ali i ograničenja u kontekstu govora mržnje koji šteti ljudskim pravima i doprinosi diskriminaciji.
Prezentacija HateOut! igre, koju su predstavile Nina Sauerborn i Lara Bebek, fokusirala se na jačanje kritičkog mišljenja i digitalne pismenosti među mladima. Ova interaktivna online igra omogućava igračima da preuzmu ulogu graditelja zajednice i suoče se sa scenarijima govora mržnje, pomažući im da prepoznaju i reagiraju na netoleranciju i diskriminaciju.
Centar za mir, nenasilje i ljudska prava - Osijek zahvaljuje matematičkoj gimnaziji na gostoprimstvu i prilici da podijeli važne informacije i alate za borbu protiv govora mržnje i promoviranje ljudskih prava''

objavio: Karlo Kobaš   datum: 26. 5. 2024.