« Srpanj 2024 »

EuLabDay 2023: izravan susret sa znanošću

Dana 9. studenog ispred Kliničkoga bolničkog centra Osijek naše učenike dočekala je bivša učenica Tihana Pavošević, mag. med. biochem, spec. med. biochem i lab. med. te je nekoliko učenika iz 4.b, 4.c i 4.d razreda, pod vodstvom profesorice Biologije Snježane Đumlije, sudjelovalo u obilasku hitnoga laboratorija KZLD-a u sklopu EuLabDaya 2023. Tijekom posjeta, grupa je imala priliku upoznati se s procesima uzorkovanja krvi, načinom obilježavanja uzoraka te podatcima potrebnim za pravilan unos pacijenata u sustav.
Učenici su imali priliku osjetiti na svojoj koži kako se osoblje odnosi prema pacijentima. Naime, Mia Butorac i Ivor Janković odlučili su dati svoje krvne uzorke u svrhu demonstracije. Mia je odabrala uzimanje uzorka iz središnje kubitalne vene, dok je Ivor odabrao uzimanje krvi iz prsta. Njihov rad nije ostao nenagrađen jer su na kraju obilaska dobili svoju krvnu sliku. „Malo je boljelo, ali bilo je jako zanimljivo i nešto sam naučio“, rekao nam je Ivor o svom vađenju krvi iz prsta.
Nakon toga postupka učenici su imali priliku vidjeti rad hitnoga laboratorija te su obišli različite dijelove laboratorija, uključujući urinsku analizu, hematologiju, biokemiju i toksikologiju. Tijekom obilaska dobili su uvid u kompleksne procese analize i dijagnostike koji se provode kako bi se osigurala pravilna skrb za pacijente.
Posjet laboratoriju pružio je učenicima dragocjeno iskustvo i bolje razumijevanje rada hitnih laboratorija te važnosti njihove uloge u medicinskom sustavu.

tekst: Mia Butorac (4.b), Ivor Janković (4.d)
foto: Snježana Đumlija, prof.

objavio: Karlo Kobaš   datum: 10. 12. 2023.