Ukupno: 520453

Ljepote Erasmusa u Nizozemskoj

Sredinom ožujka naše učenice: Anja Dodig (4.e), Ena Žuljević (4.c), Katarina Konjević (3.c), Lana Slunjski (3.d), Karla Šibalić (3.d) i Laura Azenić (2.c), u pratnji profesorice Kristine Ibrahimović i profesorice Katarine Moržan te pedagoginje Kristine Lovković, sudjelovale su u Erasmus+ mobilnosti u nizozeskom gradu Leeuwarden u sklopu projekta ,,All for nature - nature for all''. Pročitajte dnevnički osvrt učenice Laure Azenić.

PONEDJELJAK, 13. ožujka
Nakon dugog puta avionom i vlakom te upoznavanja s nepredvidljivim vremenskim uvjetima nizozemskog gradića Leeuwardena, bile smo dočekane u hostel Alibi. Sam hostel velika je atrakcija grada i to s razlogom. Bivši zatvor odlično je uređen: koliko izvana toliko i iznutra.
Bile smo smještene u 18-erokrevetnu sobu s ostalim sudionicima projekta (Litva i Turska), dok su nam se učenici iz Švedske i Grčke pridružili malo kasnije u tjednu. Brzo je došlo do sklapanja prijateljstava. Komunikacija većinom nije predstavljala problem, a kada i jest, uvijek smo se uspjeli snaći i nitko nije bio izostavljen. Nakon prvodnevnog razgledavanja pa sve do kraja putovanja nadaleko najveći šok predstavljali su nam radni sati lokalnih trgovina. Za deset je djevojaka šoping do 18 sati bio dio nezamislivih očekivanja.
Nakon vožnje do OSG Singelland Burgum škole svi smo ostali zapanjeni atmosferom ustanove. Elektronika je bila na dohvatu u svakom trenutku i većina je učenika svoje radove obavljala na osobnom laptopu.
Pristojnost domaćina zasigurno je utjecala na dobar dojam o školi. Nakon kratke edukacijske prezentacije dodijeljeni su nam najkorisniji pokloni koje smo mogli zamisliti. Nakon toga nitko se nije usudio nastaviti tjedan bez „Burgum“ narančaste torbe i boce za vodu.
Posjet Maatschap Zeinstra farmi i afvalverwerkingsbedrijf Omrin bilo je zasigurno nezaboravno iskustvo nakon kojeg smo danima razmišljali o tome koliko smeća ljudi proizvode, ali isto tako kako se to smeće može sortirati i reciklirati.
Od velike ponude za večeru većina nas odlučila se za kinesku hranu. Porcije su bile vrlo obećavajuće, a okus izvrstan, no naši su novčanici svakako osjetili posljedice odličnih jela.
UTORAK, 14. ožujka
Tik ispred hotela bio je smješten mali kafić koji smo posjetili prije Workshop radionice u istoj ustanovi. Radionica je uključivala mnoštvo kreativnih i edukacijskih aktivnosti. Naučili smo mnogo o reciklaži te čak i sami iskoristili odbačenu plastiku za jedinstvene ideje.
Posjet RUG Leeuwarden (Sveučilište i studentska knjižnica) u nama je probudio samo zavist. Uređenje ustanove komplimentirala je besprijekorna organizacija svega od prostora, do aktivnosti i pohađatelja. Na radionici predstavili smo pitanja okoliša svoje države, što nam je svakako probudilo svijest o situaciji i mogućim rješenjima.
SRIJEDA, 15. ožujka
Izlet trajektom na obližnji otok Ameland zasigurno je bilo jedinstveno i predivno iskustvo. Neki od nas obišli su otok na biciklima, neki na električnim biciklima, a neki od nas čak i na skuterima. Pogled sa svake točke neopisivo je iskustvo. Od udobnih kafića do otvorene obale na Sjeverno more, posjet Amelandu svakako je jedinstveno životno iskustvo koje preporučujemo svakome.
ČETVRTAK, 16. ožujka
Radionica naslovljena Voda prikovala je našu pozornost jer smo mnogo toga naučili o vodi koju pijemo iz slavine i o vodi iz boce.
Kako bismo radili na izgradnji samopouzdanja i stopili se s prirodom i načinom života drevnih Maora, učili smo HAKA ples koji također nije nepoželjan kandidat za favorit aktivnosti projekta. Radionica puna energija poprilično doslovno nam je otkrila novu stranu naše prirode. Ples nije bio kompliciran ni dugačak. Tko zna, ako nam Māori dopuste, možda ćemo prenijeti svoje neprocjenjivo znanje na druge generacije ratnika.
PETAK, 17. ožujka
Posljednji službeni dan projekta provozali smo se do obližnjeg grada Groningen, gdje smo posjetili lokalni muzej, koji definitivno nije razočarao. Nakon obilaska čak smo se usudili pridružiti umjetničkim djelima.
SUBOTA, 18. ožujka
Nakon oproštaja od svih s kojima smo se toliko zbližile u tjedan dana projekta, teškim srcem potrošile smo sav ostatak novca u srcu Nizozemske - Amsterdamu. Grad pun svega što nismo mogle ni zamisliti apsolutno nas je uvukao u vrtlog jedinstvenih trgovina, muzeja i ulica. Nakon razgledavanja bile smo smještene u jedinstvenom hotelu blizu centra grada. Opreznim pakiranjem i vaganjem stvari, na svu žalost, u nedjelju ujutro oprostile smo se od Nizozemske. Odlično društvo, izvanredna organizacija i predivna država zasigurno držat će važno mjesto u našim životima još duže vrijeme.

objavio: Karlo Kobaš   datum: 24. 4. 2023.