« Svibanj 2024 »

Ukupno: 520871

Učimo zajedno za budućnost kakvu želimo

Na školskim internetskim stranicama najavili smo vam međunarodnu suradnju naše škole sa subotičkom Gimnazijom ,,Svetozar Marković'' u okviru projekta ,,Učimo zajedno za budućnost kakvu želimo''. Prošli petak našu su školu posjetili projektni partneri iz Subotice, a na to su se osvrnuli brojni mediji (pogledajte poveznice za naš Linktree profilu ovdje). U nastavku pročitajte osvrt iz Glasa Slavonije:

Ciljevi tog i budućih susreta, kako nam je otkrila voditeljica projekta s osječke strane, Sanja Galic, prof. i knjižničarka III. gimnazije, jačanje je prekogranične suradnje s učenicima pripadnicima hrvatske manjine u ostvarivanju europskih ciljeva kao što su promicanje mira, održivog razvoja i kvalitete okoliša, borba protiv socijalne isključenosti i diskriminacije te jačanje socijalne i teritorijalne kohezije.
- Suboticu smo odabrali zbog činjenice da je ona naš prijateljski grad, a s Gimnazijom "Svetozar Marković" već smo i pisali projekte. Osim spomenutih ciljeva u fokusu nam je i njegovanje ljudskih prava. Znamo kakav je položaj Hrvata u Vojvodini i ovime im pokušavamo pomoći - rekla je prof. Galic.

Sličnog je mišljenja i njezina kolegica iz Subotice, profesorica Jelena Pijuković.
- Ovo nam puno znači, jer mi u našoj gimanziji imamo nastavu na hrvatskom jeziku koja se odvija za učenike hrvatske nacionalne manjine, pa će nam ovo jako dobro doći za dodatno jačanje naše suradnje s III. gimnazijom. Projekt je uspješno prošao i nadam se da će biti dobar za lijepu suradnju za nas i za učenike u Osijeku - rekla je profesorica Pijuković.

Da će uistinu biti tako, potvrđuju učenici i iz Osijeka i iz Subotice, koji su oduševljeni ovakvom suradnjom dviju gimnazija.
- Drago mi je što sam ovdje u Osijeku, gdje ću upoznati društvo i svoje vršnjake. Raduje me suradnja s njima, a u Osijeku planiram i studirati, baš mi odgovara - rekao je učenik subotičke gimnazije Nikola Stipić.
- I nama i njima ovo je poprilično zanimljivo iskustvo, upoznati kako razmišljaju neki nama slični, ali opet različiti umovi. Tko zna što će biti u budućnosti, možda se opet sretnemo, pa ćemo se prisjetiti ovih lijepih i sretnih dana. Mislim da će nam ova druženja biti od koristi u životu - rekao je učenik III. gimnazije Adrijan Ćukić.

objavio: Karlo Kobaš   datum: 8. 11. 2022.