« Svibanj 2024 »

Ukupno: 520834

Kvantni svemir Marka Husara

Kako bi se zagrijali za Tjedan svemira koji se u našoj školi s ponosom obilježava već nekoliko godina pod rukovodstvom profesorice Kristine Ibrahimović i profesorice Jasenke Detling, naši su učenici dobili priliku prisustvovati na predavanju „Kvantni svemir“. Bivši učenik naše škole, student zagrebačkoga PMF-a, Marko Husar održao je spomenuto predavanje 28. rujna 2022. Marko nam je otkrio kako se njegova ljubav prema fizici razvila još u osnovnoškolskim danima zbog utjecaja njegovih roditelja koji su se bavili padobranstvom. U uvodu Marko je opisao svoj posjet CERN-u te nam objasnio što je zapravo CERN i na koji je način dao velik doprinos znanosti i čovječanstvu. Nakon priče o Higgsovu bozonu, koji je bio prekretnica moderne fizike, imali smo priliku na vrlo pristupačan i zanimljiv način upoznati se s principima i začetcima kvantne fizike, teorijom relativnosti te principom neutrina. Dio predavanja za koji smo sigurni da će ostati zapamćen svima koji su prisustvovali jest demonstracija samoinicijativno izrađenog uređaja koji detektira prisutnost kozmičkih čestica, odnosno miona. Nismo zaboravili niti na one koji nisu prisustvovali Markovu predavanju jer slijede tjedni ispunjeni aktivnostima u svemirskom duhu! Marku jedno veliko hvala, a učenicima i profesorima želimo mnogo zabave u nadolazećim danima!

tekst: Karla Šibalić & Patrik Pavić (3.d)
foto: Denny Noah Kovačević (3.d)

objavio: Karlo Kobaš   datum: 4. 10. 2022.