9. simulirana sjednica Hrvatskoga sabora za srednjoškolce

28. ožujka 2022. učenici naše škole sudjelovali su na 9. simuliranoj sjednici Hrvatskog sabora za učenike srednjih škola. Tema ovogodišnje sjednice bio je Zakon o zaštiti i suzbijanju diskriminacije. Nažalost, zbog epidemiološke je situacije sjednica bila održana online putem Zoom platforme. Naša III. gimnazija Osijek na sjednici je sudjelovala s Klubom zastupnika koji su činili Paula Madžarević i Barbara Laudenbach (4.e) te Saša Bosanac i Tina Jakić (4.b). Učenica Petra Pavošević (4.b) u aktivnosti je sudjelovala u ulozi izvjestitelja, osobe koja radi na pripremi sjednice. Učenike je za simuliranu sjednicu pripremio Zvonimir Parać, profesor Politike i gospodarstva.

U svom su govoru naši učenici načelno podržali donošenje zakona, ali i izrazili svoju zabrinutost provođenjem zakona u praksi istaknuvši potrebu osnaživanja institucija koje bi bile ključne u njegovom implementiranju u praksu. Kao primjer diskriminacije u našem društvu naveli su diskriminaciju žena na tržištu rada te diskriminaciju maloljetnika, a govor možete pogledati na poveznici: https://www.youtube.com/watch?v=44cTeUQZjzo&t=5144s (govor naših učenika je od 1:26:15).
Naši su se učenici u ovoj aktivnosti upoznali s radom saborskih zastupnika simuliravši proces donošenja zakona od ulaska prijedloga zakona u proceduru do rasprave i glasovanja o zakonu i amandmanima na simuliranoj sjednici Sabora.

Čestitamo učenicima i profesoru Paraću.

objavio: Karlo Kobaš   datum: 18. 4. 2022.