« Svibanj 2024 »

POSJETIO NAS JE FESTIVAL ZNANOSTI

Naša je škola i ove godine ugostila Festival znanosti. Točnije, 23. travnja učenici 1.e razreda i profesorica Dijana Šokčić ugostili su studente Hrvatskoga jezika i književnosti Filozofskoga fakulteta u Osijeku i njihovu profesoricu izv. prof. dr. sc. Kristinu Peternai Andrić.
Ovogodišnja je tema Festivala znanosti bila ,,Inteligencija'', a povezanost inteligencije i invaliditeta u umjetničkim prikazima istražile su studentice treće godine preddiplomskoga studija Hrvatskoga jezika i književnosti (Klara Krnjić, Nela Gulam, Katarina Ivaniš, Josipa Dulić, Dorja Ivanović i Maja Borić) pod mentorstvom studenta druge godine diplomskoga studija Josipa Aladrovića, koji je ujedno i bivši učenik naše škole, i prof. dr. sc. Kristine Peternai Andrić.

Proučavajući predloške iz književnosti, svijeta filma i televizijskih serija, učenici i studenti zaključili su da je invaliditet često obilježen brojnim stereotipima te da društvo najčešće ne vodi dovoljno brigu o osobama s invaliditetom. Međutim, zaključili su i da invaliditet može predstavljati i supermoć te da se protiv negativnih stereotipa treba boriti, da svi trebamo produbljivati empatiju i raditi na što širem prihvaćanju različitosti te da su otvorenost i znanje snažan alat u borbi protiv predrasuda i diskriminacije.
Ovom prilikom želimo zahvaliti studentima i profesorici Peternai Andrić jer su svojom radionicom i raspravama potaknuli naše učenike na razvijanje kritičkoga mišljenja i empatije te na aktivno promišljanje o temama koje su društveno bitne, ali sasvim sigurno nisu dovoljno često prisutne u javnim raspravama.

foto: Dijana Šokčić, prof., izv. prof. dr. sc. Kristina Peternai, studenti

objavio: Karlo Kobaš   datum: 4. 5. 2024.