Ukupno: 519922

Šah-mat!

Prošlu je srijedu u našoj školi održan prijateljski šahovski turnir koji je okupio vrsne šahistice i šahiste različitih životnih dobi, a učenicima i profesorima naše škole suprotstavili su se predstavnici Šahovskoga kluba ,,Damin gambit'' iz Osijeka. Ovaj je turnir jedna od aktivnosti projekta ,,Volim šah'' koji je inicirala naša škola.
Iako je turnir bio prijateljskoga karaktera, nimalo nisu izostale pozitivna napetost i želja za pobjedom.
Budući da šahovski rječnik nije dio našega svakodnevnoga govora, a ne bismo vam htjeli nešto prenijeti pogrešno, donosimo vam najzanimljivije dijelove izvješća Saše Savića, tajnika i odličnog šahovskoga trenera spomenutoga kluba:

,,Šahiste III. gimnazije predvodio je profesor Davor Tanocki (i sam odličan šahist), a na prvoj ploči za ,,Damin gambit'' igrao je velemajstor Ivan Leventić.
III. gimnazija već je duži niz godina najjača srednja škola u šahovskom smislu s brojnim odličjima na državnoj razini, mnogi su njihovi učenici prošli kroz šahovske škole, a vrijedi i obrnuto (šahovski su treneri nekada bili učenici te škole), a bila je to ujedno i prilika za upozavanje nekih malih šahista sa svojom budućom školom.
Meč je odigran na 21 ploči dvokružnim sustavom. Tempo igre bio je 10 minuta + 5 sekundi. Nakon velike borbe u dva kruga konačni rezultat bio je 21:21!
Drame i napetosti nije nedostajalo. Šah je kraljevska igra. Suradnja će se nastaviti šahovskim radionicama i simultankom velemajstora Leventića.''
Gospodin Savić spomenuo je i da je ovakav vid suradnje naše škole i Šahovskoga kluba ,,Damin gambit'' izvrstan primjer uzorne suradnje koja uvelike doprinosi sveopćem zadovoljstvu lokalne zajednice. Pogledajte naše fotografije s turnira (večeras ćemo objaviti još fotografija), a ako vas više zanima šah i želite se prijaviti u školu šaha, kliknite na poveznicu u nastavku: https://damingambit.org/

foto: Nina Čepčik, 3.b

objavio: Karlo Kobaš   datum: 24. 3. 2024.