Dio naših učenika i profesora krajem studenoga 2024. u novoj osječkoj koncertnoj dvorani ,,Franjo Krežma” gledao je operu za djecu ,,Brundibár”. Iako je to najavno opera za djecu, itekako je riječ o ozbiljnoj i uvijek osjetljivoj temi – holokaustu. Operu je skladao židovski češki skladatelj Hans Krása, a za prilagodio ju je libretist Adolf Hoffmeister. U originalu su je izvodila djeca iz Terezína, koncentracijskoga logora u okupiranoj Čehoslovačkoj u vrijeme Drugoga svjetskog rata. Hrvatska praizvedba opere održana je 27. siječnja 2018. godine na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta, ispred Prve hrvatske tvornice ulja u Zagrebu, budućeg prostora Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust.
Osječkoj izvedbi ove opere (redatelji: Krešimir Dolenčić i Kristina Grubiša) na kojoj je bio dio naših učenika i profesora prethodilo je svjedočenje Darka Fischera, Osječanina koji je kao dijete preživio holokaust skrivajući se zbog svoga židovskog porijekla. Svoja sjećanja i iskustva rado dijeli s mladima sa željom da ih osnaži za borbu protiv mržnje i isključivosti.
Kratak prikaz sadržaja: Majka Anuške i Jožice je bolesna pa idu na tržnicu kako bi joj kupili malo mlijeka. Nemaju novca, ali primjećuju da svaki put kad bi verglaš Brundibár svirao, prolaznici bi mu davali novac. Anuška i Jožica pjevaju dvije pjesme, ali nitko ne sluša. Pokušaju plesati uz taktove Brundibárove glazbe, ali orguljaš ih potjera, glasno obznanjujući kako mu se djeca uopće ne sviđaju. Dolazi noć. Djeca su uplašena i zbunjena: kako pobijediti Brundibára i zaraditi novac za mlijeko? Pojavljuju se vrabac, mačka i pas te pomažu Anuški i Jožici u stvaranju plana kako pomoću prijatelja poraziti tiranina.