Njemačka jezična diploma- Deutsches Sprachdiplom (DSD)

Njemačka jezična diploma (DSD, Deutsches Sprachdiplom) je ispit znanja iz njemačkog jezika za učenike škola izvan njemačkog govornog područja. Diploma drugog stupnja je dokaz znanja njemačkog jezika za studij na nekom od njemačkih sveučilišta. Svake godine ovaj ispit polaže preko 14 000 učenika širom svijeta u više od 50 zemalja.

U Hrvatskoj se ispit za Njemačku jezičnu diplomu drugog stupnja (DSD II, nivo B2/C1) može polagati od 1998. godine. Taj viši stupanj diplome mogu steći samo učenici u školama koje je za to ovlastila Konferencija ministara kulture Njemačke i koji su pohađali dodatnu nastavu njemačkog jezika u okviru fakultativnog predmeta „Njemački jezik – nastava za Njemačku jezičnu diplomu“.

U Hrvatskoj se učenici u okviru fakultativnog predmeta „Njemački jezik – nastava za Njemačku jezičnu diplomu“ (DSD II) u 41 gimnazija/srednjih škola pripremaju za ispit za Njemačku jezičnu diplomu. U školskoj godini 2015./2016. u tom programu sudjeluje više od 550 učenika.

U školskoj godini 2015./2016. ispit I. stupnja (DSD I, nivo A2/B1) polagalo je više od 1.300 učenika i učenica u 34 gimnazija i srednjih škola u Hrvatskoj. Pripreme za taj ispit provode se tijekom redovne nastave njemačkog jezika. U svijetu ovaj ispit polaže više od 50 tisuća učenika.

Zašto upravo DSD II?

• U Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj njemačka jezična diploma služi kao dokaz poznavanja jezika potreban za upis na fakultet i ne mora se polagati ispit iz njemačkoga koji je inače obavezan pri upisu na studij u Njemačkoj
  • U Hrvatskoj njemačka jezična diploma priznaje se na odsjecima za germanistiku u Zagrebu, Rijeci, Osijeku i Zadru te na pedagoškim akademijama u Zagrebu i Čakovcu kao dokaz znanja jezika. Kandidati na razredbenim ispitima na navedenim fakultetima imaju različite pogodnosti
  • Mnoge inozemne tvrtke s predstavništvima u Hrvatskoj dolaze s njemačkog govornog područja
  • Najveći postotak stranih turista koji dolaze u Hrvatsku čine državljani Njemačke i Austrije
  • Njemački je materinji jezik najvećem broju stanovnika Europske Unije
  • U znanosti je njemački jezik po važnosti drugi jezik u cijelom svijetu
  • Priprema za njemačku jezičnu diplomu provodi se od 1. do 4. razreda gimnazije u okviru fakultativne nastave Njemački jezik – Nastava za njemačku jezičnu diplomu. Nastava kao i sam ispit su besplatni.

Razmjene učenika i jezični kampovi

Neke hrvatske DSD – škole ostvarile su razmjenu učenika s njemačkim školama, odnosno sa školama u inozemstvu na kojima se provode programi za njemačku jezičnu diplomu. Nastoje se uključiti svi polaznici u programe razmjene učenika.

Kao dodatnu podršku jezičnom radu organiziraju se  projektni i jezični kampovi.

Kako izgleda ispit?

DSD II ispit se polaže pisano i usmeno.

Pisani dio sastoji se od 3 dijela: čitanja, slušanja i pisanja sastava.

Usmeni dio sastoji se od 3 dijela: izlaganja vezanog uz određenu temu koja učeniku bude dodijeljena neposredno prije ispita te za čiju pripremu učenik ima 20 min vremena, zatim prezentacije koju učenik sam bira i priprema kod kuće te kratkog razgovora o održanoj prezentaciji.

Ispit za DSD je službeni njemački ispit, stoga je predsjednik ispitne komisije profesor iz Njemačke, a ispitivač u pravilu profesor iz DSD nastave. Usmeni ispit ocjenjuje se neposredno nakon njegove provedbe, pisani radovi se ocjenjuju u Njemačkoj, a rezultati i diplome/potvrde se dostavljaju u roku od nekoliko mjeseci.

Učenje na drugi način:

• Komunikacijski orijentirana nastava
  • rad u parovima i grupama
  • projektna nastava
  • prezentacije rezultata

Korisni linkovi:

Priloženi dokumenti:
DSD.jpg (286.53 KB)
DSD_(2).jpg (239.72 KB)

objavio: Kristina Lovković   datum: 29. 8. 2022.