2022-01-31 22:40:13

Potencijali građanskoga odgoja u našoj školi
U prostoru Društvenog ateljea u Osijeku 25. siječnja održana je tribina ,,Građanski odgoj i obrazovanje kao model suradnje” u sklopu projekta MODUS – civilni i javni sektor za građanski odgoj i obrazovanje. Najprije su predstavljeni rezultati istraživanja kvalitete suradnje organizacija civilnog društva i odgojno-obrazovnih ustanova u provedbi građanskog odgoja i obrazovanja na području triju županija: Osječko-baranjske, Primorsko-goranske i Istarske; a zatim su izlagači, predstavnici tih dvaju sektora, vođeni vještim pitanjima moderatora i komentarima publike, iznijeli primjere dobre prakse provedbe građanskog odgoja i obrazovanja na području naše županije. Jedan od troje izlagača bio je i naš profesor Karlo Kobaš koji je predstavio područja naše škole koja su dobar primjer još uvijek neformalne, ali kvalitetne provedbe građanskog odgoja i obrazovanja. Istaknuti su brojni primjeri dobre prakse u našoj školi koji nisu uvijek vezani samo uz projekte, nego su jako često i dio školske svakodnevnice. Profesor Kobaš također je ukazao i na određene probleme i zablude u provedbi svega toga te je to iniciralo argumentiranu raspravu.
Svoja su iskustva i stavove rado podijelili i ostali učitelji, nastavnici i jedan fakultetski profesor, ali i predstavnici različitih udruga. Među njima svojim idejama i iskustvom iz nastave izuzetno su se aktivnima i konstruktivnima pokazale naše profesorice Dijana Šokčić i Lidija Neznanović, pohvalile su primjere dobre prakse, ali i naglasile da postoji velik potencijal za daljnji napredak.

Krajnji je cilj izraditi model koji će odgovoriti na uočene potrebe za povećanjem kvalitete provedbe građanskog odgoja i obrazovanja u odgojno-obrazovnim ustanovama.


III. gimnazija Osijek