''PROFESORI I UČITELJI OSJEČKIH GIMNAZIJA I SREDNJIH ŠKOLA (1855.-1945.)” Krojači prošlosti i budućnosti Osijeka

Više od 500 biografija profesora i srednjoškolskih učitelja u razdoblju od gotovo stotinu godina sadržano je u knjizi ''Profesori i učitelji osječkih gimnazija i srednjih škola 1855.-1945.'', autora Stjepana Sršana. Ta vrijedna publikacija predstavljena je jučer (u četvrtak, 29. listopada) u III. gimnaziji (prirodoslovno-matematičkoj), u prigodi 200. obljetnice slobodnog i kraljevskog grada Osijeka te završetka obnove zgrade Gimnazije.

''Ovaj rad približio nam je učitelje i profesore ponajprije kao široko obrazovane intelektualce, poliglote, interdisciplinarno orijentiran i europski educiran obrazovni kadar. Oni su bogatstvo svojih različitosti i snagu znanja unosili i prenosili na nove generacije i time dali doprinos kulturi i našoj baštini'', rekla je prof. Snježana Barabaš Seršić, ravnateljica III. gimnazije i recenzentica knjige.
Uz nju, recenzentica knjige je i prof. Marija Šerić, ravnateljica II. gimnazije (jezične), koja potpisuje i lekturu knjige. Ona navodi samo dio prosvjetnih djelatnika koji su bili i ostali nositelji i korijeni autentičnog naslijeđa: Tadija Smičiklas, Danica Pinterović (povjesničari), Šime Ljubić (arheolog), Franjo Marković (književnik), Mijo Kišpatić (minerolog), Isidor Kršnjavi (povjesničar umjetnosti, slikar, javni djelatnik), Armin Pavić (književni povjesničar).
Autor knjige Stjepan Sršan otkriva da ga je na ovu knjigu potaknulo istraživanje biografija osječkih nobelovaca Lavoslava Ružičke i Vladimira Preloga. ''Istraživao sam tko su bili njihovi profesori i kolege, a otkrio mnoge znamenite ljude, koji nisu bili samo profesori nego velika intelektualna snaga Osijeka, Hrvatske i svijeta'', rekao je dr. Sršan.
U sklopu promocije priređen je kratak glazbeni program u kojem su nastupile učenice III. gimnazije i Glazbene škole Franje Kuhača u klasi prof. Eve Hühn: Dora Maganić, Jasmina Bojić, Sara Parađiković i Iva Ilakovac.V.Latinović

objavio: Matija Bogdanović   datum: 3. 11. 2009.