Ukupno: 520489

RADIONICA ,,ANALIZOM POGODI KOJA JE SOL U VODI''

U utorak, 2. travnja u prijepodnevnim satima u našoj je školi održana radionica iz kemije koju su vodili izv. prof. dr. sc. Tomislav Portada, kemičar zaposlen na Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu, i student kemije Leon Lenuzzi Šuper. U organizaciji i tehničkoj realizaciji radionice sudjelovala je i naša nastavnica Kemije Kristina Kristek. Radionica iz ciklusa ,,Kemijsko-inženjerske radionice Hrvatskoga društva kemijskih inženjera i tehnologa (HDKI)'' bila je namijenjena učenicima od prvoga do četvrtoga razreda gimnazije koji su dodatno motivirani za kemiju i u toj je radionici sudjelovalo trinaestero učenika prvih, drugih i trećih razreda naše škole koji pohađaju dodatnu nastavu iz Kemije kod profesorice Kristine Kristek i profesorice Silvije Krnić.
Radionica je započela uvodnim predavanjem prof. Portade i nastavila se individualnim radom učenika u trajanju od tri školska sata. Radionicu „Analizom pogodi koja je sol u vodi“ dr. Portada osmislio je na temelju jednoga od zadataka koji su bili zadani na Međunarodnoj kemijskoj olimpijadi 2016. godine u Gruziji i dosad je u sklopu radionica HDKI-ja održana u više gradova i škola diljem Hrvatske.

Polaznici radionice dobili su zadatak da dobro promišljenim miješanjem i opažanjem promjena otkriju sastave nepoznatih vodenih otopina u plastičnim bočicama. Postavljeni je zadatak prvi riješio Borna Svrtan (1.a) koji je za svoj uspjeh nagrađen knjigom ,,Putovanje u nepoznato – Zašto se bavim znanošću (i kako je do toga došlo)'' autorica Anite Peti-Stantić i Vedrane Stantić. Bornin je uspjeh tim veći uzme li se u obzir da je on učenik prvoga razreda i jedan od najmlađih polaznika radionice!
Nakon što su svi učenici uspješno riješili zadatak, voditelji radionice poklonili su svim sudionicima primjerak periodnoga sustava kemijskih elemenata. Polaznicima se radionica svidjela, a najveću korist od nje imat će oni koji se pripremaju za natjecanja iz kemije ili za polaganje toga područja na državnoj maturi. Na kraju druženja razgovaralo se o mogućnostima organizacije još nekoliko sličnih radionica u skoroj budućnosti.

objavio: Karlo Kobaš   datum: 7. 4. 2024.