Hackathon ,,Fake news''

Naši vrijedni gimnazijalci Karla Kulić, Jona Važić, Helena Floreani i Luka Josipović, pod mentorstvom profesorica Dijane Šokčić i Ivane Ivošević, jučer su sudjelovali kao tim Fama na online InEdu hackathonu medijske i informacijske pismenosti za učenike srednjih škola. Hackathon je organizirao Centar za mir i nenasilje Osijek u okviru IN EDU projekta (Inclusive communities through media literacy and critical thinking education).
Tema hackathona bile su lažne vijesti, a učenici su trebali osmisliti medijsku kampanju s ciljem podizanja svijesti o medijskoj i informacijskoj pismenosti.
U ovom hackathonu sudjelovalo je deset timova iz Osijeka, Vukovara, Županje i Zadra.

U samo 6 sati učenici su na društvenoj mreži po izboru trebali stvoriti profil, osmisliti njegovo ime i vizualni identitet, definirati ciljanu publiku i osmisliti strategiju kampanje koristeći razne digitalne alate i resurse.
U stankama pratili su predavanja medijskih stručnjaka, a na kraju su dana svoje projekte predstavili prosudbenom povjerenstvu, ostalim timovima i mentorima te javnosti.
Sve to trajalo je čak 12 sati, a timovi su izvrsno odradili zadatak.
Naša je skupina radila na kampanji Positive fama koju možete pogledati na Instagramu (#positive_fama).
Osmislili su sadržaje kojima je svrha podići svijest mladih o negativnom utjecaju dezinformacija te ih poučiti kako prepoznati, provjeriti i dekonstruirati lažne vijesti.
Iako nisu ušli u prve tri skupine, smatramo da imaju puno pravo biti ponosni na sebe, a i mi smo iznimno ponosni na njih te im od srca čestitamo.

objavio: Karlo Kobaš   datum: 29. 11. 2020.